Sziasztok!
Mindenekelőtt, kinek érdemes olvasni és követni ezt a blogot? Tudnod kell, hogy itt nem lesznek szép stílusok, kifinomult tördelés, menő hátterek, jópofa megjegyzések, nem fogom egy-egy edzés leírását egy komplett stand up comedy-be ágyazni. Mindig csakis az információ közlésére és rögzítésére törekszem. Fontos tudni azt is, hogy a folyamatos bejegyzések edzésről edzésre elsősorban nekem szólnak, mint edzésnapló, viszont magyarázatokkal látom el őket és egy kicsit igyekszem olvasmányosabbá tenni, hogy segítségére lehessen a Kedves Blogolvasóimnak. Persze az első néhány bevezető jellegű bejegyzés, mint például ez is, elsősorban az Olvasóhoz szól. Viszont akit a kevéssé szép külalak és a humor hiánya máris eltántorít a blogom követésétől, azokkal nem is kívánnék foglalkozni. A vicces történetekre van már számtalan blog. Ez másról fog szólni.
Most lássuk, és szedjük össze az elején, mire van szüksége annak, aki gyakorlatban is követni akarja a blogot!
Először is vegyük a szakirodalmat! Annak, aki egyedül, edzői vezetés nélkül akar edzeni, elengedhetetlen a megfelelő szakirodalom, amivel elindulhat. Mivel a szakág könyvespolcai roskadásig vannak badarságokkal, az interneten fellehető források pedig 90%-ban (ha nem több) szintén téves, vagy jobbik esetben elavult információkkal vannak telítve, szerencsétlen kezdőnek segítség nélkül nagyon hosszú utat kell bejárnia ahhoz, hogy ki tudja szűrni a tapasztalatai után a jó forrásokat. Engedjétek meg, hogy ebben segítségetekre legyek! Csakis azokat fogom javasolni, amit sokéves információgyűjtés után magam is kipróbáltam és kiállták az idő próbáját, és magam is azokkal indultam el. Fontos, hogy az éteri irányításommal edzeni akarók beszerezzék és rendkívül figyelmesen, többször kiolvassák a következő műveket, mert ezekre épül az edzésmódszerem, és amikor hivatkozom rájuk, fontos, hogy bármelyikőtök gond nélkül utánanézhessen újra az odavágó résznek. Azt, hogy letöltitek, vagy megveszitek, rátok bízom, nem szólok bele. Tehát vegyük sorra:
1. Paul "Coach" Wade - Fegyencedzés (Convict Conditioning): Az első kötelező darab, az edzéstervem erőfejlesztő blokkja erre épül, ez az abszolút alapja.
2. Pavel Tsatsouline - Kezdd el a Kettlebellt! (Enter the Kettlebell): A második kötelező darab, mivel az edzéstervem állóképesség-fokozó blokkja ballisztikus kettlebell-gyakorlatok végzéséből áll, és ebből a műből valóban biztonsággal megtanulhatók ezek. Sajnos a kettlebelledzők propagandájának hatására általánossá vált a szemlélet, hogy ha edzői vezetés nélkül akár felveszel egy kettlebellt, azonnal gerincsérvet, többszörös izomszakadást és koponyatörést szenvedsz. Természetesen nem kötelező hinni nekem, de én maximális biztonsággal merem állítani, hogy ez tévhit. Amennyiben olyan precíz, kiváló szakirodalom áll rendelkezésedre, mint Pavel műve, és hűen követed, amit javasol, és nem vagy debil, Te is meg tudod tanulni belőle a helyes technikát.
3. Pavel Tsatsouline - A meztelen harcos (The naked warrior): Bár az erőfejlesztő blokk a Fegyencedzésre épül, óriási hibának tartanám e remekmű mellőzését, mert ugyan az egykaros fekvőtámaszt és az egylábas guggolást Paul Wade könyvéből fogjuk tanulni, de A meztelen harcosban részletesen elmagyarázott HTT (High Tension Techniques) és a GTG (Grease the Groove) edzésmódszer szerintem nélkülözhetetlen az igazán gyors fejlődéshez és az igazán óriási erő kifejlesztéséhez, különösen, hogy használni fogom e módszereket, és tudnotok kell, miről beszélek.
4. Pavel Tsatsouline - Relax into Stretch: Sajnos nem tudok róla, hogy e könyv megjelent volna magyarul, és nem várható el, hogy minden Kedves Blogolvasóm tudjon angolul, ezért az ebből a könyvből használt hajlékonyságfejlesztő módszereket igyekszem részletesen elmagyarázni, amikor használatukra kerül a sor, viszont azoknak, akik tudnak angolul, javaslom, hogy szerezzék be valamilyen módon e könyvet, és olvassák el, mert a benne leírt módszer működését részletes magyarázatokkal illeti Pavel, ami fontos ahhoz, hogy az ember agya ráálljon a dologra. Akiknek nem áll módjukban elolvasni, ne aggódjanak, semmilyen hátrányuk nem származik ebből, főleg, ha képesek "ha te mondod, én elhiszem" üzemmódba kapcsolni hajlékonyságfejlesztés terén, és bízni abban, hogy amit leírok, működik.
Ez a négy könyv alkotja azt a szakmai bázist, amivel mindenkinek tisztában kell lennie ahhoz, hogy eredményesen edzhessen. Teljesen kukán nem érdemes még egy "fekvőzz és kocogj minden nap" szintű edzésbe sem belekezdeni, nem hogy egy olyan jellegűbe, amit átadni szeretnék Nektek. Így nyomatékosan kérem mindegyikőtöket, hogy vegyétek a fáradságot alaposan elolvasni legalább az első három könyvet, és törekedni a lényegük megértésére! Pavel Tsatsouline és Paul Wade egyaránt óriási tapasztalattal és tudással rendelkező, kiváló szakemberek, akikre érdemes hallgatni. Hallottam egy legendát, miszerint Paul Wade nem is létező személy, és a Fegyencedzést Pavel és néhány másik szaktekintély állította össze. Nos, amennyiben így van, akkor is nyugodtan bízhattok a műben leírtak hatásosságában.
A szakirodalmon kívül - mivelhogy nem csak időben, hanem eszköztárban is minimalista edzésmódszerről van szó - csak és kizárólag egyetlen dologra van szükséged: Egy kettlebellre. Ez kiadással jár, tudom, főleg, hogy ezek a golyóbisok egyszerűségükhöz képest viszonylag drágának mondhatók. Utálok kiadást testálni bárkire, és maximálisan tisztában vagyok vele, hogy manapság kevés helyen fenékig tejföl az élet, de ez az eszköz valóban rendkívül hasznos és ehhez az edzésprogramhoz nélkülözhetetlen, valamint tekintve, hogy egy egybeöntött, tömör vasdarabról beszélünk biztos lehetsz benne, hogy örök darab és még a dédunokáid is használhatják. Nekem postaköltséggel együtt 12 ezer forintból sikerült kihoznom egyet, és mivel ez egy egyszeri kiadás, talán megreszkírozható mindegyikőtöknek.
A nagy kérdés: Hány kilósat vegyél? Erre Pavel válaszol a Kezdd el a Kettlebellt! című könyvében, de én is megteszem most itt: Amennyiben hölgy vagy, 8 kilósat, amennyiben uraság, 16 kilósat. Nem érdekel, és Téged se érdekeljen, ha már 110 kilósra gyúrtad magad és 20 kilóval végzed a koncentrált bicepszezést, az sem, ha veterán erőemelő vagy, ne vegyél 16 kilósnál nagyobbat! Pont. Nem is lesz rá szükséged még jó pár évig, és később sem muszáj. A törékenyebb alkatú, esetleg kishitű hölgyek vagy urak pedig ne adják lejjebb 8 illetve 16 kilónál, aggodalomra semmi ok, elbírható terhek ezek egy kezdő számára.
Ezzel a beszerzendő dolgokat tisztáztuk, a következő bejegyzésben az edzésterv lényegi alapjait írom le.